Haber

AP’den ‘Unabomber’ iddiası: Ted Kaczynski intihar etti

10 Haziran Cumartesi günü kamuoyuna açıklanan “Unabomber” lakaplı ABD’li matematikçi Theodore (Ted) Kaczynski’nin ölümünün intihara bağlı olduğu iddia edilmişti.

ABD’nin Associated Press (AP) haber ajansı, konu hakkında bilgi sahibi olduğu 4 kaynağa dayanarak, kanserin ileri evresi olan 81 yaşındaki Theodore Kaczynski’nin cezaevindeki hücresinde baygın halde bulunduğunu bildirdi. Kuzey Carolina’daki tıp merkezi. Ekipler tarafından kalp masajı yapıldığını, yapılan müdahalenin ardından hayata döndürülen Kaczynski’nin daha sonra hastaneye kaldırıldığını yazdı.

Kaczynski Cumartesi sabahı kaldırıldığı hastanede yerel saatle hayatını kaybetti. AP’ye anonim olarak konuşan ve Kaczynski’nin ölümü hakkında alenen konuşma yetkilerinin olmadığını belirten dört kaynak, Kaczynski’nin kendi canına kıyarak öldüğünü söyledi.

BOMBA PAKETLERİ GÖNDERDİ, 3 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU

22 Mayıs 1942’de dünyaya gelen Theodore (Ted) Kaczynski, ‘matematik dehası’ olarak kabul edilmiş, ancak ilkel bir yaşam tarzı sürdürmek için 1969’da akademik kariyerini ve sosyal hayatını bırakmıştır. 1978-1995 yılları arasında modern teknolojiyi geliştirip doğayı yok ettiğini iddia ettiği ABD’deki kişi ve kuruluşlara gönderdiği bombalı paketlerle 3 kişinin ölümüne, 23 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Sanayileşmeye ve sanayi toplumuna karşı çıkan, doğayı hayatın merkezine koyan bir anarşizm anlayışını savunan bir manifesto yayınladı. 1971 yılında Ted Kaczynski, Montana, Lincoln yakınlarındaki bir ormanda inşa ettiği ahşap bir kulübede elektrik ve su kaynağı olmayan, insanlardan ve yerleşim yerlerinden uzakta, kimseye ve hiçbir şeye ihtiyaç duymadan bir yaşam sürmek için yaşamaya başladı.

Kulübesini çevreleyen yırtıcı doğanın yok oluşuna tanık oldu ve doğada yaşamanın savunulamaz olduğu sonucuna vardı; 1978’de bombalamalara başladı. 1995’te ABD’nin The New York Times gazetesine mektup göndererek Times ya da Washington Post ‘Endüstri Toplumu ve Geleceği’ başlıklı bir yazı yayınlarsa ‘terörizmden vazgeçmeyin’ dedi, bombalamaların bol olduğunu ancak dikkat çekmesi gerektiğini savundu.

1996’DA TUTUKLANDI, HAYATTA GÖRÜLDÜ

Kaczynski, FBI tarihindeki en uzun ve en pahalı soruşturmayı yönetti. Kaczynski’nin kimliği tespit edilene kadar, soruşturmaya “Üniversite ve Havayolu Bombardıman Uçağı”nın kısaltması olan “UNABOM” adı verildiği için basın, bombalı saldırıların failini “Unabomber” olarak adlandırdı. Kaczynski 1996 yılında tutuklandı. Kaczynski, devlet tarafından atanan savunma avukatları, Kaczynski’nin ölüm cezasına çarptırılmaması için akli dengesinin yerinde olmadığı iddiasıyla kendisini savunmak istediği için avukatlarını görevlerinden aldı.

1998 yılında, tüm suçlamaları kabul ettiği ve kabahatini kabul ettiği için mahkemeyle bir anlaşmaya varıldı. Kaczynski, normal tahliye imkanı olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu