Haber

BAE, Danimarka’da Kuran’a Hakaret Eden Eylemleri Kınadı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Danimarka’da Kuran’a yönelik aşağılayıcı eylemleri kınadı ve Danimarka hükümetini sorumluluk üstlenmeye ve bu saldırıları durdurmaya çağırdı.

BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İfade özgürlüğünün Kuran’a hakaret gibi korkunç eylemler için gerekçe olarak kullanılması kabul edilemez.” terim kullanıldı.

Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının şiddetle kınandığı vurgulanan açıklamada, Danimarka hükümetine sorumluluk alması ve bu eylemleri durdurması çağrısında bulunuldu.

Nefret söylemi ve aşırıcılığın, “hoşgörü, bir arada yaşama ve barış” maliyetlerini yaygınlaştırmaya yönelik uluslararası çabalarla çeliştiğine dikkat çekilen açıklamada, BAE’nin güvenlik ve istikrarı baltalamayı amaçlayan insani ve ahlaki değerlerle bağdaşmayan tüm uygulamaları reddettiği kaydedildi.

Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danimarka Yurtseverleri)” adlı marjinal grubun üyeleri, 21 Temmuz’da Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

İslam karşıtı pankartlar açan ve İslam’ı aşağılayıcı sloganlar atan küme üyeleri, Irak bayrağını ve Kuran’ı Kerim’i yere atarak üzerine bastı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu