Haber

DEDAŞ işten çıkarılan işçilere ‘Sendikadan çık, işine dön’ dedi

halef batmaz

DİYARBAKIR – Urfa, Batman, Mardin, Diyarbakır, Siirt ve Şırnak’a elektrik hizmeti veren Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) çalışanları özlük hakları, maaş zammı ve sendika üyeliği talepleri karşılanmayınca işten ayrıldı. Eylemin ardından 6 ilde en az 200 işçi ‘Kod-49’ ile tazminatsız işten çıkarıldı. DEDAŞ işçileri bu kez işlerine iade ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için oturma eylemi başlattı.

Devrimci Sendikalar Konfederasyonu (DİSK) Enerji-Sen öncülüğünde Diyarbakır DEDAŞ Diyarbakır İl Müdürlüğü önünde ‘Atanan personeli iade edin’ pankartı arkasında toplanan işçiler, davul zurna eşliğinde halay çekti. Kamu Emekçileri Sendikaları (KESK) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası’nın (SES) destek verdiği eylemde yapılan haksızlığa karşı hukuk mücadelesine başlandığı söylendi. İşverenlere yapılan açıklamada, “Mutlaka kazanacağız ama mutlaka kazanacağız” denildi.

‘Sendikadan üyeliğini çek’

DEDAŞ işçilerinin başlattığı oturma eyleminin ardından işçi ve işveren temsilcileri arasında toplantı düzenlendi. İşçilerden Yusuf Güneri, Newspaper Wall’a patronun “Sendikadan üyeliğini çek, sosyal medyada aşağılayıcı bir yorumun yoksa işine geri dönelim” dediğini söyledi.

Bu talebi kabul etmeyeceklerini söyleyen Güneri, “İşe alım şartlarını sundular ama özlük haklarımızın ve maaşlarımızın iyileştirilmesi taleplerimize cevap vermediler. yarın devam.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu