Haber

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 42 bini geçti! Bu üzücü manzara devam ediyor.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde ağır hasara neden oldu. Depremlerde yüzlerce bina yıkılırken çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Depremle ilgili son durumu aktaran AFAD, hayatını kaybedenlerin sayısının 42 bin 310’a çıktığını bildirdi. AFAD’dan yapılan açıklamada, “448 bin 18 vatandaş bölgeden tahliye edildi.” terimler yer aldı.

SADECE FOTOĞRAFLAR KALDI

Depremde yıkılan illerde arama kurtarma çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı ve enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı. Bu noktada enkazdan çıkan depremzedelerin fotoğrafları ve kişisel eşyaları yürekleri dağladı. Bazı deprem bölgelerinde moloz yığınlarının ortasında bulunan fotoğraf ve albümler ortaya çıkarıldı. Depremzedelerden geriye kalanların ortaya çıkarıldığı bu kareler görenleri duygulandırdı.

HATAY’DA TEK DEPREM

Öte yandan Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar gören Hatay, Pazartesi akşamı 6,4 ve 5,8 ile sarsıldı. Bu depremlerde, yıkılan binalardan eşya almak isteyenlerin de bulunduğu 6 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.

HASARLI BİNALARA GİRİŞLERE İZİN VERİLECEK

Bu gelişmenin ardından AFAD tarafından hazırlanan genelgede, ‘harap’ ve ‘acil yıkılması gereken binalar’ olduğu belirlenen binalara kısa süreliğine de olsa girilmesi ve eşya alımının kesinlikle yasak olduğu belirtildi. afet bölgelerinde. Genelgede, ağır hasarlı tüm binaların giriş izni ve alımının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından görevlendirilen uzmanların raporu doğrultusunda değerlendirileceği belirtildi. Oluşturulacak tahliye raporuna göre bir formda planlanacağı belirtildi.

ETKİNLİK OLMAYANLARA MAL YARDIMI YAPILACAK

Tahliye sırasında mücbir sebeplerle tahliyenin durdurulmasının gerekli olması halinde, tahliyeye derhal son verileceği ve bu durumun tutanağa kaydedilmesi gerektiği, ayrıca bir madde yardımı yapılacağı genelgede belirtildi. Binalarına girişine izin verilmeyen ya da eşyası tahliye edilemeyen vatandaşlar için de tahliye sağlanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, deprem felaketi nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde istihdamı korumaya yönelik tedbirler kapsamında patronlara işten çıkarma yasağı getirildi. Yeni kararnameye göre, depremden etkilenen ve olağanüstü hal uygulanan illerdeki patronlar, işyerlerinin ağır durumda olduğunu belgelemeleri halinde ‘uygunluk tespiti’ beklenmeden kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek. veya orta derecede hasarlı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu