Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Müslümanlar kalıcı konutlar için zekat verebilir

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Ali Erbaş, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun deprem gibi olağanüstü durumlarda fitrelerin Ramazan’dan önce verilebileceği yönünde karar aldığını hatırlattı.

Erbaş, depremde ihtiyaç olduğunu ve filtrelerin depremzedelere verilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Müslümanlar zekatlarını genelde Ramazan’dan Ramazan’a veriyorlar. Bunu âdet haline getirmişler. Vatandaşlarımız ‘Biz zekatımızı kalıcı konut yapmak için verebilir miyiz?’ diyor. “Genellikle kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde zekat vermek gerekirken, artık bir zaruret ortaya çıktı. İnsanlar meskenlerini kaybetmişler, bu meskenlerin bir an önce yapılması gerekiyor. Diyanet İşleri Yüksek Kurulumuzca alınan karar ile zekat veren Müslümanlar daimi meskenler için zekatlarını verebilecekler. Bu kalıcıdır. Devletimiz evleri AFAD aracılığıyla yapıyor.”

Diyanet’in fitrenin taban büyüklüğünü belirlediğini ancak bu ölçünün gerçek bir sonu olmadığını vurgulayan Erbaş, bunun zekat için de geçerli olduğunu ifade etti.

Hac kurallarına kayıtlı 2 milyon 500 bin hacı adayı olduğunu vurgulayan Erbaş, 30 Mayıs prestijiyle ilk kafileyi göndereceklerini vurguladı. (HABER MERKEZİ)

habergelendost.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu