Ekonomi

ECB başkanı, Credit Suisse olayının ardından dönüştürülebilir tahviller için küresel standartları destekliyor

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) baş denetçisi Andrea Enria, Perşembe günü hisseye dönüştürülebilir tahviller için küresel standartların oluşturulmasına destek verdi. Destek, bu yılın başında bankanın UBS tarafından kurtarılması sırasında Credit Suisse’in 16 milyar İsviçre frangı (18,1 milyar dolar) değerindeki Ek Tier 1 (AT1) tahvillerindeki yatırım kaybına yanıt olarak geldi. Bu olay davalara ve piyasada önemli bir aksamaya yol açtı.

Kurtarma paketi sırasında Credit Suisse’in tahvil sahipleri yatırımlarının tamamını kaybederken, hisse sahipleri UBS’nin bir kısmını aldı. Bu farklı muamele tartışmalara yol açtı. Enria, İsviçreli yetkililerin yerel tahvillere ilişkin kararlara dayanarak aldığı kararı destekledi ancak Basel Bankacılık Kontrol Komitesi’ne bu piyasaya düzen getirmesi çağrısında bulundu.

Enria, Avrupa Sistemik Risk Kurulu’nun yıllık konferansında Basel komitesinin gelecekte bu alanlardaki sözleşmeleri standartlaştırmayı düşünmesinin faydalı olacağını belirtti. Bazı ortak özelliklerin eklenmesinin, farklı cihazlar arasındaki kirlenmenin önlenmesine yardımcı olabileceğini ve gerilim zamanlarında herkesin bu cihazların nasıl çalıştığını anlamasını sağlayabileceğini öne sürdü.

Basel Komitesi Lideri Pablo Hernández de Cos, konunun kendi listelerinde olduğunu doğruladı. Basel Komitesi geçen ay yayınlanan bir raporda AT1 tahvillerinin “zarar emici hiyerarşi” de dahil olmak üzere özelliklerini gözden geçireceğini söyledi.

Hisse senetleri genellikle tahvillerden daha küçük kabul edilir, bu da krizden ilk zarar görenlerin onlar olduğu anlamına gelir. Ancak Credit Suisse’in tahvilleri, yetkililerin bankayı tasfiye etmeden bu tahvilleri silmelerine izin veren bir madde içeriyordu. Avrupa Birliği bankalarının ihraç ettiği tahvillerde bu madde bulunmuyor ve ECB, zararları öncelikle hissedarlara ödeyeceğini açıkladı.

Bu olay, küresel tahvil piyasasında daha fazla açıklık ve standardizasyon ihtiyacını vurgulamaktadır. Basel Komitesi’nin bu konuyu gelecekteki tartışmalarında nasıl ele alacağını göreceğiz.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

guzelbahcehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu