Haber

Filistinli gruplar Mescid-i Aksa kapısında Filistinli bir gencin öldürülmesine tepki gösterdi.

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa yakınlarında bir Filistinliyi öldürmesine ve Mescid-i Aksa’nın kapılarını kapatmasına Filistinli gruplar tepki gösterdi.

İsrail güçlerinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa girişinde bir Filistinliyi öldürerek Mescid-i Aksa’nın kapılarını kapatmasının ardından Filistinli gruplar yazılı açıklama yaptı.

Hamas Sözcüsü Hazim Qasim, “Düşman ordusunun Mescid-i Aksa kapılarından birinde Filistinli bir genci öldürmesi, işgalcilerin halkımıza ve kutsal değerlerimize karşı yürüttüğü din savaşının bir parçasıdır” dedi. sözlerini kullandı.

Fetih Hareketi liderlerinden Munzir el-Hayik, Mescid-i Aksa’nın gönüllü bekçileri olarak bilinen Murabıtların Fısıh Bayramı öncesi terörize edildiğini belirterek, fanatik Yahudi yerleşimcilere de izin verildiğine dikkat çekti. Aksa’ya baskın yapmak ve Talmud ayinlerini düzenlemek.

Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi’nden yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’nın kapılarını kapattığı, Filistinlilere yönelik şiddet uyguladığı ve bir kısmını gözaltına aldığı vurgulanarak, “Siyonizm’in halkımıza yönelik saldırıları tehlikeli bir şekilde artmakta ve Filistinlileri tehdit etmektedir. Halkı kışkırtıyorlar.” terimler yer aldı.

Ne oldu?

İsrail güçleri, dün gece Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’ya açılan Silsile Kapısı’nda kimlik kontrolü yapan İsrail polislerinden birinin silahını almaya çalıştığı iddiasıyla bir Filistinliyi öldürmüştü.

İsrail polisi, öldürülen kişinin Necef Çölü bölgesindeki Hura kasabasından 26 yaşındaki bir Filistinli olduğunu bildirdi.

Olayın ardından İsrail güçleri Mescid-i Aksa’nın girişlerinden Kattanin Kapısı’nda Filistinlilere saldırarak Filistinlileri coplarla vurdu ve oradaki kahvehanenin malzemelerine zarar verdi.

Mescid-i Aksa’yı bir süre giriş çıkışlara kapatan İsrail güçleri, daha sonra Mescid-i Aksa’nın kapılarını yeniden açtı.

???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu