Ekonomi

Hisarcıklıoğlu: Zarar etmeyen tek yatırım eğitimdir

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in katılımıyla gerçekleştirilen Türk Eğitim Şura Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, özel branşın bu alanda yürüttüğü uygun girişimlere dikkat çekti. Eğitim alanında özellikle üniversitelerin kalitesinin artırılması ve beşeri sermayenin geliştirilmesine katkı sağlanacaktır. Hisarcıklıoğlu, “TOBB olarak bu vizyonla 2006 yılında TOBB Türkiye Eğitim Meclisimizi kurduk.

“O günden bu yana Meclisimiz, insan odaklı yaklaşımıyla eğitimin kalitesini artırmak ve sürdürülebilir kılmak için özel sektör ile kamu arasında köprü görevi görüyor” dedi. Söz konusu kurulun eğitimin her branşına farklı bir hassasiyetle yaklaştığını ve dairede yaşanan düşünceleri ilgili kurumlarla paylaştığını belirten Hisarcıklıoğlu, piyasadaki nakit akışındaki yavaşlama, yüksek enflasyon ve maliyet artışlarının kendilerini zorladığını anlattı.

Hisarcıklıoğlu, “Öte yandan sektörümüzde haksız rekabete yol açan uygulamalar da var” dedi. TOBB olarak 81 ilde 81 okul yaptırdıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Ülkemize kazandırdığımız eğitim tesisi sayısı 153’tür.

154 ilçede 154 yeni okul inşa edeceğiz. “Böylece ülkemize kazandıracağımız eğitim tesisi sayısı 307’ye ulaşacak” dedi. İsraf etmeyen tek yatırımın eğitim olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Bakanlığımızla imzaladığımız Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü ile TOBB ve borsalar olarak Türkiye genelinde 128 meslek lisesini birlikte yönetiyoruz.

İş dünyası olarak ihtiyaç duyduğumuz nitelikli insan kaynağını meslek liselerinden ve mesleki eğitim merkezlerinden karşılamak istiyoruz. “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında asıl odak noktamız eğitimin kalitesi olmalıdır” dedi.

haber-halfeti.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu