Haber

İngiltere, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini desteklediği için Beyaz Rusya’ya yeni yaptırımlar uyguluyor

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline zemin hazırladığı gerekçesiyle Belarus’a yönelik ithalat yasaklarının yanı sıra Belarus medya şirketlerinin propaganda yapmasını engelleyecek tedbirler de dahil olmak üzere yeni yaptırımlar getirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini aktif olarak kolaylaştırmaya devam ettiği gerekçesiyle Beyaz Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlara karar verildiğini söyledi.

Açıklamada, söz konusu yeni yaptırım paketinin Belarus’tan altın, çimento, odun ve kauçuk ithalatına getirilen yasağı kapsadığı belirtildi. .

Ayrıca, Beyaz Rusya’nın asılsız haberler yaymaya devam ettiğine atıfta bulunulan açıklamada, Belarus’un belirli medya kuruluşlarının Birleşik Krallık’ta çevrimiçi olanlar da dahil olmak üzere propagandayı engelleme yetkisine sahip olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, “Belarus rejimi, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik füze ve drone saldırıları gerçekleştirmek için topraklarını ve hava sahasını kullanmasına izin verdiği gibi, Rus kuvvetlerine önemli eğitim ve lojistik destek sağladı” denildi. ifadesi kullanıldı.

“Yeni yaptırımlar, Lukashenko ve rejimi üzerindeki ekonomik baskıyı artırıyor”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İngiltere Dışişleri Bakanı James Clevery şu ifadeleri kullandı:

“Bu yeni paket, Rusya’nın savaş çabalarını aktif olarak kolaylaştıran ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü hafife alan (Belarus Devlet Başkanı Alexander) Lukashenko ve rejimi üzerindeki ekonomik baskıyı artırıyor. Ukrayna’ya desteğimiz gerektiği sürece devam edecek ve İngiltere Başkanı Vladimir) tereddüt etmeyecektir. Putin’in savaşını destekleyenlere karşı daha fazla önlem almak için.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu