Haber

İsrail’e 5 ülkeden ortak tepki!

İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa ve ABD, yasa dışı yerleşimleri yasallaştıran İsrail’e ortak açıklamayla tepki gösterdi. Beş ülkenin Dışişleri Bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, “İsrail hükümetinin, İsrail yasalarına göre yasa dışı sayılan 9 bölgeyi ‘yasallaştırma’ süreci yoluyla 10 bin yeni yerleşim birimi başlatmayı planladığını açıklamasından derinden rahatsızız.”

“Ortadoğu’da kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışı desteklemeye devam ediyoruz”

Bu girişimlerin barış çabalarının boşa gittiğine vurgu yapılan açıklamada, “İsrailliler ile Filistinliler arasındaki gerilimi artırmaya ve iki devletli çözüm çabalarını baltalamaya hizmet edecek bu tek taraflı eylemlere şiddetle karşı çıkıyoruz. Taraflar arasında doğrudan müzakereler yoluyla sağlanması gereken, Ortadoğu’da kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışı desteklemeye devam ediyoruz. Hem İsrailliler hem de Filistinliler barış içinde, eşit ölçüde özgürlük, güvenlik ve refah içinde yaşamayı hak ediyor.

“Sahadaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz”

Açıklamada, “İsraillilerin ve Filistinlilerin, egemen ve yaşayabilir bir Filistin devletinin yanında yaşayan tam entegre bir Ortadoğu İsrail vizyonunu gerçekleştirmelerine yardımcı olma taahhüdümüzü yeniden teyit ediyoruz” denildi. İki devletli çözümün uygulanabilirliğini ve bölge genelinde istikrarı etkileyen bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu