Ekonomi

Japonya’nın istihdam güvenliği vaatleri United Steelworkers sendikası tarafından ‘etkisiz’ olarak değerlendirildi

United Steelworkers (USW) sendikası, Nippon Steel Corp’un United States Steel Corp’u (X) 14.1 milyar dolara satın almasının bir parçası olarak yatırım yapma ve istihdamı koruma planını özetleyen bir teklifi reddetti.

Sendika 27 Mart tarihli teklifi “içeriği olmayan bir belge” olarak nitelendirdi.

Önerilen satın alma ile ilgili müzakereler sırasında alınan bu tavır, sendikanın Japon çelik şirketi tarafından verilen sözlerin güvenilirliği konusundaki şüphelerini vurguluyor.

USW Başkanı David McCall ve USW Müzakere Komitesi Başkanı Mike Millsap üyelerine gönderdikleri mesajda, “Belge, şirketin çalışanlara ve emeklilere karşı sorumluluklarından kaçmasına olanak tanıyabilecek bir dizi muğlak güvence ve muğlak terimden ibarettir” dedi.

“Bugün gönderdiğimiz cevapta kararlı ve açık olduk: Sendikamız Nippon’un teklifinin asılsız olduğunu kabul etmektedir ve güvenilmez güvenceler karşılığında satın almayı onaylamayacaktır. Ayrıca Nippon’un yerine getirmekten kaçınmasına izin veren koşullar içeren sözde garantilerle de yanıltılmayacağız.”

Pazartesi günü Bloomberg News, Nippon Steel’in USW’ye geçen hafta “karşılıklı anlaşma” olarak adlandırdığı bir belge verdiğini bildirdi.

Bu belge, Nippon Steel yöneticileri ile sendika arasında daha önce yapılan bir görüşme sırasında verilen taahhütleri resmileştiriyor.

US Steel’in Amerikan mülkiyetinde kalmasını tercih ettiğini belirten Başkan Joe Biden’ın da dahil olduğu direnişe rağmen Nippon Steel’in yeni başkanı, firmanın United States Steel Corp’u satın alma planına devam etme sözü verdi.

US Steel hisselerinin değeri Salı günü %1’in üzerinde düşüş gösterdi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu