Yaşam

Kars’ta 4 çocuk annesi İngilizce öğretmeni olmak için YKS’ye hazırlanıyor

Kars’ın merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Karakale köyünde yaşayan 37 yaşındaki Tuğba İşbeceren, çiftçilik yapan kocasına yardım ediyor.

Maral (14), Cihan (12), İbrahim (8) ve Rabia (2) adında 4 çocuğu bulunan İşbeceren, aile ve konut işinin ardından boş zamanlarını okuyarak geçiriyor.

İlk ve ortaokulu köylerindeki okullarda tamamlayan İşbeceren, liseyi ailesinin desteğiyle açık öğretimle tamamladı.

Çocuklarına derslerinde yardımcı olan İşbeceren, İngilizce öğretmeni olma hayalini gerçekleştirmek için Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavına (YKS) hazırlanıyor.

“Çevrimiçi İngilizce öğreniyorum”

İngilizceyi internetten öğrenmeye başladığını ve öğretmenlik hayalinin bu sayede ortaya çıktığını belirten Tuğba İşbeceren, şunları söyledi:

Yazın tarlada çalışırım, traktör kullanırım, evimizin ne işi varsa onu yaparım. Çocuklar okula gittikten sonra hayvanlarımızla ilgileniyorum, günü evde yemek, fırında ekmek gibi işlerle geçiriyorum. Köy işi çok fazla olduğu için fırsat buldukça elimden geldiğince ders çalışmaya çalışıyorum. İnternetten İngilizce öğrenmeye başladım. Her fırsatta telefonda dinleyerek ve yazarak kelimeleri ezberlemeye çalışıyorum. Kendi çabamla öğrenirim, kursa veya okula gitmem. Hem çocuklarım hem de eşim bana her konuda destek oluyor. Tanrı hepsini kutsasın. Sorumluluklarımı elimden geldiğince yerine getiriyorum. Çocuklarımın okumasını çok istiyorum. Okumama bu kadar destek veriyorsa çocuklarına nasıl bir destek veriyor bir düşünün Allah eşimden razı olsun. Eşim bizim için her türlü fedakarlığı yapıyor, ben de elimden geldiğince desteğimi sunuyorum.

“Annemin arkasındayız”

Okuma sevgisini annesinde gördüğünü söyleyen Maral İşbeceren, şu ifadeleri kullandı:

Öncelikle annem işinde çok titiz ve işini hiç aksatmayan, her şeyi zamanında yapan bir kadındır. Oğulları olarak annemin arkasındayız. Aslında babam her zaman hem annemin hem de bizim arkamızdadır. Babam, annemin okuması için her fırsatı sağlıyor. Hepimiz annemde o amacı ve yüreği görüyoruz. Bunu sadece bir konut değil, bütün köy biliyor. Annemin adı köyümüzde bilinir ve herkes onu sever. Annem kendine güvenen ve güçlü bir hanımefendi ve biz geride kalıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu