Haber

Kuzey Kore, ABD denizaltısının Güney Kore’ye varmasının ardından füze fırlattı

ABD’nin bir hafta içinde bölgeye ikinci kez nükleer denizaltı göndermesinin ardından Kuzey Kore’nin iki balistik füze denemesi yaptığı bildirildi.

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, ABD nükleer denizaltısının Güney’deki donanma üssüne varmasından saatler sonra Kuzey Kore’den iki balistik füze fırlatıldığı ve ülkenin doğu kıyısı açıklarında denize düştüğü bildirildi.

Japonya Savunma Bakanlığı da Kuzey Kore’nin füze denemelerini doğruladı.

USS Annapolis denizaltısının Güney Kore’nin Jeju Adaları’na ulaştığı açıklandı.

ABD’nin bir hafta içinde bölgeye ikinci kez denizaltı göndermesinin bölgedeki gerilimi artırdığına dair yorumlar yapıldı.

ABD ordusundan yapılan açıklamada, füzelerin ABD ordu personeli veya müttefik kuvvetler için herhangi bir tehlike oluşturmadığı belirtildi.

ABD, 42 yıl sonra 18 Temmuz’da USS Kentucky denizaltısını Güney Kore sularına göndererek bölgedeki gerilimi artırdı.

Geçen hafta Kuzey Kore bu gelişme üzerine bir balistik füze denemesi daha yaptı.

Kuzey Kore, hem Güney Kore’yi hedef alabilecek taktik nükleer silahlar hem de ABD anakarasına ulaşabilecek uzun menzilli füzeler geliştiriyor.

ABD’nin bölgedeki askeri varlığının artması gerilimi daha da artırıyor.

ABD, daha önce imzaladığı bir muhtıra ile Güney Kore’yi savunma taahhüdünde bulunmuş ve bu yolda gerekirse nükleer silah kullanma sözü vermişti.

Ancak Güney Kore’deki bazı çevreler ABD’nin kararlılığını sorgulamaya başladı ve ülkeyi kendi nükleer silah programını geliştirmeye davet etti.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

nurhakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu