Haber

Libya Başkanlık Konseyi sel felaketiyle ilgili soruşturma talep etti

Libya Cumhurbaşkanlığı Konseyi Lideri Muhammed el Menfi, başta Derna kenti olmak üzere ülkenin doğusunu etkileyen sel felaketiyle ilgili kapsamlı bir soruşturma yapılmasını talep etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Nemsuz, “Cumhuriyet Başsavcılığından sel felaketiyle ilgili kapsamlı bir soruşturma yapılmasını ve barajların yıkılmasında kusuru ve ihmali olanlardan hesap sorulmasını talep ettik. Derne.” İfadelerini kullandı.

Nefi, soruşturmaya “uluslararası yardım ve yardımların afetten etkilenen bölgelere ulaşmasını engelleyen herkesin dahil edilmesi” çağrısında bulundu.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Derna’daki iki barajın çökmesiyle ilgili olarak Başsavcılığa acil soruşturma başlatılması ve ilgili kurumlara bu konuda tam bir soruşturma başlatılması talimatını verdiğini” duyurdu. Soruşturmada işbirliği yapın.”

Libya’da sel felaketi

Orta Akdeniz’de etkisini gösteren ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Marj, Suse ve Derna kentlerinde su baskınlarına neden oldu.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, sel felaketinde 6 bin kişinin öldüğünü, binlerce kişinin de kayıp olduğunu duyurdu.

cine-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu