Ekonomi

Makine-teçhizat yatırımlarında 3 yılın en kötü çeyreği

2022’nin son çeyreğinde Türkiye ekonomisinde yatırımlar ivme kaybetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan bilgilere göre 2022’nin son çeyreğinde yatırımlar yüzde 2,6 arttı. 2022’nin son çeyreğinde ekonomi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,5 büyürken, yatırımlardan 0,6 puanlık katkı geldi.

Yatırımların kırılımına bakıldığında, makine-teçhizat yatırımlarındaki ivmenin kaybolduğu ve inşaat yatırımlarındaki düşüşün durduğu görüldü.

2022’nin son çeyreğinde makine-teçhizat yatırımları yüzde 2,3 büyüdü. Böylece makine-teçhizat yatırımlarında 2019 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana en düşük büyüme kaydedildi.

Salgın döneminde yaşanan finansal genişlemenin de etkisiyle makine-teçhizat yatırımlarında yukarı yönlü bir ivme yakalanmış ve 2021 yılının ikinci çeyreği itibariyle makine-teçhizat yatırımları yüzde 35,6 büyümüştü.

2022 yılının ilk üç çeyreğinde makine-teçhizat yatırımlarında çift haneli büyüme gözlenirken, yılın son çeyreğinde önemli bir ivme kaybı gözlendi.

İnşaat yatırımlarında düşüş serisi sona erdi

Makine-teçhizat yatırımlarında ivme kaybı dikkat çekerken, inşaat yatırımlarındaki düşüş serisi 2022’nin son çeyreği itibarıyla sona erdi.

İnşaat yatırımları, 2022’nin son çeyreğine kadar yıllık beş çeyrekte daralmıştı. 2022’nin son çeyreğinde inşaat yatırımları yüzde 0,3 büyüdü.

sarkislahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu