Haber

Meksika’da Kum Fırtınası: Elektrik Kesintileri ve Maddi Hasar

Meksika’daki kum fırtınası 3 şehirde elektrik kesintilerine ve maddi hasara neden oldu.

Kum fırtınası Meksika’nın kuzeyinde yer alan Sonora eyaletinde etkili oldu. Fırtına, eyaletin başkenti Hermosillo ile Guaymas ve Empalme kentlerinde etkili olurken, bölgede elektrik hizmetinin yüzde 80 oranında kesildiği ve maddi hasar meydana geldiği bildirildi. Eyaletin 3 ilini vuran fırtına nedeniyle çok sayıda binanın çatısı uçtu, devrilen ağaçlar yolları kapatarak ulaşımı engelledi. Elektrik kesintilerinin yanı sıra iletişimde de sorunlar yaşandı. Kum fırtınası nedeniyle gökyüzü sarıya dönerken görüş azaldı.

Sonora Eyalet Valisi Alfonzo Durazo, felaketin ardından yaptığı açıklamada, fırtına nedeniyle herhangi bir can kaybının yaşanmadığını, itfaiye ve sivil savunma ekiplerinin bölgedeki hasarı onarmak için çalıştığını söyledi. Vali Durazo, halkın zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamasını, sakin kalmasını ve yetkililerin talimatlarına uymasını da istedi.

Meteorologlar ayrıca kum fırtınalarının, kurak bölgelerdeki kuvvetli rüzgarların kumları taşıması nedeniyle meydana geldiğini açıkladılar. Fırtınayla birlikte taşınan toz ve kumun başta astım, bronşit ve alerjik rinit hastaları olmak üzere insanların sağlığını olumsuz etkilediği belirtildi. – MEKSİKA ŞEHRİ

cavdarhisar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu