Haber

Meteorolojiden yoğun kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Dairesi’nden Erzurum’un kuzeyinde yer alan İspir, Pazaryolu, Olur, Uzundere, Şenkaya, Oltu ve Tortum ilçeleri için yoğun kar yağışı uyarısı geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve İddia Merkezi tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Erzurum ve Kars illerinin kuzeyindeki Bayburt çevresinde bu geceden itibaren yoğun (10-20 cm), Ardahan’da ise yoğun (20-50 cm) kar yağışı bekleniyor.

Bölgede rüzgarın batı ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Yoğun ve yoğun kar yağışı ile ulaşımın aksaması, yükseklerde buzlanma ve don olayı, kar fırtınası, çığ düşmesi, yamaçlarda ve kar örtüsünün yüksek olduğu bölgelerde çatıların uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması ve önlem alınması gerektiği vurgulandı.

Olası riskler: Bunlar ulaşımda aksamalar, çığ tehlikesi, buzlanma, donma ve çatı uçması olarak sıralandı. Ayrıca Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yüksek rakımlı bölgeleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda kar örtüsünün yüksek olduğu eğimli bölgelerde çığ tehlikesinin bulunması nedeniyle dikkatli olunması ve önlem alınması istendi.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu