Ekonomi

Milli savaş uçağı projesinde yeni gelişme

İngiliz motor üreticisi Rolls-Royce, Türkiye’nin tasarladığı savaş uçağının motorunu geliştirmek için Kale Kümesi ile yürüttüğü çalışmaların kapsamını daralttığını açıkladı.

Rolls Royce, fikri mülkiyet paylaşımı hakkındaki uyuşmazlık ve Katar-Türk iştirakindeki şirketin motor geliştirme işine girişi nedeniyle Kale ile yapılan görüşmelerde geçen yıl meseleler yaşandığına dikkat çekti.

Haber birinci olarak dün Financial Times gazetesinde yer aldı. Rolls-Royce sözcüsü daha sonra gelişmeleri Reuters’a doğruladı.

Kale Kümesi 2017 yılında uçak motoru üretmek için iştirak kurdu. Paydaşlık TF-X yahut Ulusal Muharip Uçak (MMU) ismiyle bilinen yeni kuşak savaş uçağı programında kullanılmak üzere motor geliştirmek istiyordu.

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) geçen yıl Kasım ayında ise motoru geliştirmesi için TR Motor şirketi ile kontrat yaptı.

Savunma Sanayi Lideri İsmail Demir yapılan mukavele merasiminde, Rolls-Royce ile görüşmelerin sürdüğünü lakin Türkiye’nin kısıtlama olmadan, teknolojiye sahip olmak istediğini belirtmişti.

TR Motor’un dolaylı ortakları ortasında Türk-Katar paydaşlığı olan BMC Otomotiv, direkt ortakları ortasında ise TUSAŞ ve SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri şirketi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu