Haber

OCHA: Gazze’de olabileceklerden korkuyoruz

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), İsrail’i sivillerin sığındığı Refah’ta operasyon yapmamaya davet ederken, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Uyum Ofisi (OCHA), İsrail’in güneyinde “umutsuzluğun patlamanın eşiğinde olduğunu” duyurdu. Gazze Şeridi.

Cuma günü Cenevre’de bir açıklama yapan OCHA Sözcüsü Jens Laerke, Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah kentinde çaresizliğin patlamanın eşiğinde olduğunu, bölgenin “kaynayan bir kazan gibi” olduğunu ve “korktuklarını” ifade etti. bundan sonra ne olabilir?”


Jens LaerkeFotoğraf: UNOCHA

Gazze Şeridi’nin birçok farklı bölgesinden insanların Refah’a kaçtığını, burada bulabildikleri yerlere sığındığını, bazılarının derme çatma yapılarda ve çadırlarda, bazılarının ise açık havada yaşadığını belirten OCHA Sözcüsü Laerke, İsrail’in hastanelerin yakınlarına askeri operasyonlar düzenlediğini söyledi. Son günlerde Han Yunus’ta. Şiddetli çatışmaların “şok edici” olduğunu vurguladı.

Laerke ayrıca şunları söyledi: “Şiddet içeren çatışmalar sağlık personelinin, yaralı ve hastaların yanı sıra binlerce yerinden edilmiş kişinin güvenliğini tehlikeye atıyor.”

“Gazze’de iman edecek yer kalmadı”

Gazze Şeridi’nde insanların güvende olabileceği bir yer kalmadığını, Refah şehrinin de güvenli bir yer olmadığını belirten Jens Laerke, “Her hafta durumun daha da kötüleşemeyeceğini düşünüyoruz. Ama bakın öyle oluyor. kötüleşiyor.”

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın perşembe günü yaptığı açıklama, askeri operasyonların Refah’a doğru genişletileceğini gösteriyor. İsrail askerlerini ziyaret eden Gallant, Han Yunus gibi Refah’taki Hamas varlığını da tasfiye edeceklerini ifade etti.


Gazze Şeridi’ne insani yardım ulaştırılamıyor, kıtlık korkusu artıyor. Fotoğraf: DW

Peeperkorn: Refah’a saldırılmamalı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Filistin Bölgeleri Temsilcisi Richard Peeperkorn bir davette bulundu: “Refah saldırıya uğramamalı.”

Gazze Şeridi’nde şu anda 2 milyondan fazla insanın yaşadığını ve bu nüfusun neredeyse yarısının savaş sonrasında Refah’a kaçtığını anlatan Peeperkorn, Refah şehrinin nüfusunun aslında 200 bin olduğunu ve bu noktada buradaki nüfusun 1 bini aştığını vurguladı. milyon.

Mısır sınırı Filistinlilerin çoğunluğuna kapalı kalırken Refah sokakları binlerce yerinden edilmiş insanla dolu. Çoğunun şehrin merkezinde veya batısında toplandığı, son derece zor koşullar altında yaşamlarını sürdürmeye çalıştıkları bildirildi.

Kıtlık endişeleri artıyor

Bu arada DSÖ yetkilisi Peeperkorn, Ocak ayı için Gazze Şeridi’nin kuzeyine yönelik planladıkları 15 insani yardım misyonundan yalnızca üçünü, güneyi için planladıkları 11 insani misyondan ise yalnızca dördünü gerçekleştirebildiklerini açıkladı.

Peeperkorn, Filistin Toprakları için insani koridorların oluşturulması çağrısında bulunurken, Gazze Şeridi’ndeki yetersiz beslenme ve kıtlık tehlikesinden endişe duyduklarını da sözlerine ekledi.

AFP/DA,ET

DW Türkçe’ye sansür olmadan nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu