Haber

OpenAI yapay zeka çipi için milyar dolarlık yatırım istiyor

Yapay zeka sektörü geliştikçe dil modelleri üzerine eğitimler de değer kazanıyor. Bu bağlamda ilk öne çıkan firmalardan biri de Nvidia oluyor. H100 gibi yapay zeka çipleriyle milyonlarca dolar kazanan Nvidia’nın yeni bir rakibi olabilir. OpenAI, küresel bir çip ağı kurarak kendi yapay zeka çiplerini geliştirmek istiyor.

OpenAI, kendi yapay zeka çipi için milyar dolarlık yatırım istiyor

Yeni bir rapora göre OpenAI CEO’su Sam Altman, küresel bir çip tesisi aracılığıyla özel AI çipleri geliştirmek istiyor. Altman, çip üretimine yönelik fabrika ağını finanse etmek için SoftBank ve G42 gibi yatırımcılardan milyarlarca dolar toplamayı hedefliyor.

Sam Altman’ın hedefi, OpenAI tarafından geliştirilen GPT gibi dil modellerinin eğitimi için optimize edilmiş çipler tasarlamaktır. Bu, şirkete hem daha fazla bağımsızlık hem de esneklik sağlayacaktır. Şu anda büyük ölçüde Nvidia H100 GPU’lar tarafından desteklenmektedir.

3132112312

OpenAI’nin CEO’su, şirketin tescilli çip tasarımını ve birinci sınıf üretim altyapısını yapay zeka eğitiminin anahtarı olarak görüyor. Çip fabrikası için yıllar önce teklif veren ChatGPT geliştiricisi, özel çiplerini sıra beklemeden hızlı bir şekilde üretime sokmayı hedefliyor.

Microsoft geçtiğimiz günlerde Azure Maia adlı ilk yapay zeka çipini piyasaya sürerken, Amazon ve Google da yapay zekaya özel silikonlar geliştirdi. Meta bile yapay zeka araştırmalarını Nvidia H100 ile yürütüyor.

Altman, milyarlarca dolarlık finansmanın yardımıyla küresel bir çip tesisi kurmayı ve Nvidia ile rekabet etmeyi hedefliyor. Bu durumda OpenAI ihtiyaç duyacağı yapay zeka çipleri için sıra beklemek zorunda kalmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu