Ekonomi

Pakistan Merkez Bankası faiz oranını yüzde 22’de tuttu

İflasın eşiğine gelen ve IMF ile anlaşma imzalayan Pakistan’da para politikası otoritesi faiz oranını sabit tutma kararı aldı.

Pakistan Merkez Bankası siyasi faiz oranını yüzde 22’de tuttu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi faizlerin bu seviyede kalması yönündeydi.

Ülkede tüketici enflasyonu mayıs ayında yüzde 38 ile zirveye ulaştı. Eylül ayında enflasyon yüzde 31,44 olarak kaydedildi.

Ülke 2023 yılında ciddi bir mali kriz yaşarken IMF ile anlaşma imzaladı. Haziran ayının sonunda Uluslararası Para Fonu (IMF), Pakistan ile 3 milyar dolarlık bir stand-by anlaşmasına varıldığını duyurdu.

Uzun süredir siyasi ve ekonomik krizlerle boğuşan, temerrüde düşmenin eşiğinde olan, ödemelerdeki istikrar krizinin yanı sıra azalan döviz rezerv sıkıntısıyla da boğuşan Pakistan, bu anlaşmayı uzun süredir bekliyordu. zaman.

Anlaşma öncesindeki göstergelere göre Pakistan’ın ulusal borcu 274 milyar dolara yaklaşmış, bu borcun gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) oranı ise yüzde 80 civarındaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu