Haber

Şarkıcı Gaye Su Akyol’un Seçim Sonrası Yazıları Tarihçi Emrah Safa Gürkan’ı Çıldırttı!

Şarkıcı Gaye Su Akyol, geçtiğimiz günlerde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Twitter’da yaptığı açıklamalarla Tarihçi Emrah Safa Gürkan’ı şaşırttı. Akyol’un tweetinden alıntı yaparak yanıt veren Gürkan, ‘Bu tasavvuf nereden geliyor laik damarda çok garip…’ yazdı.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. cinsiyet oylaması 28 Mayıs Pazar günü sona erdi ancak kamuoyu tartışması şu anda bitmedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, seçimi Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan kazandı.

CHP lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Yürüyüşümüz devam ediyor, buradayız” demesinin ardından Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler konuşmalarına devam etti.

Bunlardan biri de müzisyen Gaye Su Akyol’du… Akyol, Twitter hesabından, “Evrensel ve zamansız değerlere inanan milyonlarız, 10.000 yıl önce gerçek değer buydu, 10.000 yıl sonra da aynı değer olacak. Bu yüzden dünyanın adalet terazisinde, zamanın göreceli olduğu evrimsel boyutta kazanan biziz, sonunda tüm boyutlarda kazanacağız.” o yazdı.

O devam etti:

‘İnsan haklarına, eşitliğe, adalete, sevgiye, mutluluğa, barışa, hayallere inanmaya, hüznümü, hüsranımı, yasımı inkar etmeden devam ediyorum. Kendim olma ve inandığım değerleri gerçek kılma mücadelemi gittiğim her yere götüreceğim.’

“Benim daha iyi bildiğim bir şey yok zaten. Sizde var mı? Unutmayın çok kalabalıkız ve haklıyız. Görüşürüz…”

İşte o tweet:

Emrah Safa Gürkan, Akyol’un tweetinden alıntı yaparak tepki gösterdi: “10 bin yıl önce şehir yoktu, hormonlarımızın dikte ettiği şeylerden mi bahsediyoruz bilmiyorum. Hem Jericho’da hem de New York’ta geçerli olan bu evrensel değerler neler? Bu tasavvuf nereden geliyor, dünyevi bir damarda çok garip.”

Sözlerine devam eden Gürkan, “Örneğin 10 bin diyelim, 1000 diyelim. Mesela Song China ve Mao dönemindeki gerçekler neler? Hayat bu kadar basit bir şey mi?”

‘Havalı ama belirsiz sözler. Müthiş bir divan edebiyatı…’

Gürkan, Akyol’un “zamanın izafi olduğu evrimsel boyutta” sözlerini alarak, “Tekamül mü?” diye sordu.

Bunu bir yerden duyuyorlar ama nereden? Bu sözler okumamış insanların sözleri değildir. Ancak mantıksal bir sıralama yoktur. Buna rağmen anlamadım. Ezberlenmiş bir biçimde. Ama nerede? Bu terminoloji nereden geliyor?

“Garip. Batı’da çok var. Kavramlar arttıkça açıklama gücü düşüyor”

Postmodernizm divan edebiyatına dönüştü. Anlamsız şeyleri örtmek için yeni kavramlar kullanılırken, gelişmeye yüklenen bir kavramın farklı bir kullanımı var. Ya da Freudyen sürçme. Seküler mistisizm 101.

“Farkında olmadan sofist mi olduk?”

“İlginç bir şekilde, akılcılık resmen öldü. Doğru değil vs. gibi sloganlar bizi nereye getirdi? 4-5 yıldır sürekli böyle şeyler duyuyorum. Paralel kavramsal evrenler, tezat oluşturan terimler, çelişkili ifadeler. Farkında olmadan sofist mi olduk?’

??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu