Haber

Sudan Ordusu, HDK Mevzilerine Ağır Bombardıman Yürütüyor

Sudan ordusu, başkent Hartum’un kuzey ve batısındaki paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) mevzilerine ağır bombardımanlar düzenledi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre ordu, başkentin batısındaki Umdurman’daki Kerari askeri üssünden ağır top ateşiyle Umdurman ve Bahri kentlerindeki HDK noktalarını vurdu.

İç savaş öncesi HDK’nın Umdurman’daki en büyük askeri karargahı olan Kerari, yaklaşık 3 ay önce havadan ve karadan düzenlenen saldırı sonucu ordunun eline geçti.

Ordu ile HDK arasındaki iç savaş, 100 günden fazla bir süredir, çoğunlukla başkent çevresinde ve ülkenin batısında devam ediyor.

Uluslararası arabuluculuk çabalarının sonuç vermediği ülkede ordu, HDK’nın ateşkes ihlallerine tepki olarak 31 Mayıs’ta ateşkes görüşmelerinden çekilmişti.

Çatışmalarda 3.000’den fazla insan hayatını kaybetti, on binlerce insan yaralandı ve yaklaşık 4 milyon insan yerinden edildi.

Taraflar bugüne kadar açıklanan ateşkes kararlarının tamamına yakınını ihlal ederken, bir ayı aşkın süredir herhangi bir ateşkes kararı almadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu