Yaşam

Tanıtıcı kart uygulaması başladı İzmir’de sokak sanatçıları için düzenleme geliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi sokak sanatçılarının çalışma koşullarını iyileştiriyor. Sokakta yaratıcılığını özgürce sergilemek isteyen sanatçılara “Sokak Sanatçısı Kartı” verilecek. Sanatçılar, uygulama sonrasında belirlenen alanlarda performanslarını sergileyebilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sokak esnafının çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve hizmet standartlarının yükseltilmesi için örnek bir adım attı. Sanatın günlük hayatta daha fazla yer alması için ‘Sokak Sanatçısı Kart’ uygulaması başlayacak. Böylece hem vatandaşların sokakta sanatla tanışması için ideal koşullar sağlanmış olacak hem de sokak sanatçıları performanslarını yasal olarak sergileyebilecekler. Yönetmelik kapsamında ayrıca ses yükseltici kullanılarak icra sanatına yönelik bariz kısıtlamalar da getirilecek. Sokak Esnaf Kartları Nisan ayı sonuna kadar hak sahiplerine teslim edilecek.

Sokak esnafı komitesi kuruldu
İzmir Büyükşehir Belediyesi Sokak Esnaf Kart başvurusunu değerlendirmek üzere Sanat Kurulu kurdu. Komitede Sokak Sanatçıları Derneği, İzmir Müzisyenler Derneği, İzmir Sahne İşçileri Derneği, İzmir Müzisyenler ve Sahne Çalışanları Derneği, İzmir Müzisyenler ve Sanatçılar Derneği temsilcileri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesi çalışanları yer almaktadır.

39 nokta belirlendi
Kart sahipleri, ifalarını İzdeniz için vapur, metro, tramvay, İzmir Metro ve Tramvay İzmir’de ve bu araçlar için iskele ve duraklarda belirlenen gün, saat ve yerlerde ifa edebilecek. İzmir’de 39 noktada daha ses yükselticilerle müzik yapmak mümkün olacak. Bu noktalar Fahrettin Altay Metro İstasyonu girişi, koridor ve turnikeler alanı, Karantina Meydanı, Tarihi Asansör girişi, Üçyol Metro İstasyonu Betonyol girişi, Üçyol Metro İstasyonu Karabağlar girişi, Evka-3 Metro İstasyonu girişi, Bornova Metro İstasyonu Girişi, Bornova Küçükpark, Bornova Büyükpark . , Bornova Büyükpark giriş yolu, Aşık Veysel Mesire Alanı 1.giriş, Aşık Veysel Mesire Alanı 2.giriş, Aşık Veysel Mesire Alanı ana girişi, Bayraklı Üstgeçit sahil çıkışı, Bayraklı Üstgeçit Sevgiyolu girişi, Alsancak İskele iskele tarafı, Alsancak İZBAN Durağı Gündoğdu Meydanı önü , Bostanlı Balıkçı Barınağı, Bostanlı İskele tarafı, Bostanlı Seyir Terası, Konak İskele-Pasport Kordonboyu, Konak İskele, Goethe Enstitüsü önü, Göztepe İskelesi önü, Bostanlı İskelesi önü, Kızlarağası Hanı önü, Göztepe Metro istasyonu girişi , Göztepe Metro Durağı giriş koridoru, Buca Hasanağa Bahçesi, Buca Forbes Caddesi, Buca Migros mağazası önü, Çiğli İZBAN Durağı önü, Konak Tramvay Durağı önü tente altı, Gaziemir İZBAN Durağı, Gaziemir Meydanı, Sarnıç İZBAN Durağı, Bornova Bölge Metrosu İstasyon.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu