Ekonomi

Ticari araç sürücüsü yaş şartı uzatıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ilgili düzenlemeleri uyarınca kara yoluyla ticari yük ve yolcu taşıyan şoförlerin mesleki yeterlilik belgeleriyle çalışabilecekleri yaş sınırı Eylül 2021’e kadar 66 idi.

Dünyada ve ülkede Kovid-19 salgınının normalleşme süreciyle birlikte ticaret hacminin artması nedeniyle sektörde mesleki yeterlilik belgesine sahip sürücü ihtiyacının karşılanması amacıyla geçici bir düzenleme yapıldı. Ticari yük ve yolcu taşımacılığı yapan mesleki yeterlilik belgesine sahip sürücüler için 66 olan yaş sınırlaması, 31 Aralık 2023 tarihine kadar “69 yaşını doldurmamış olmak” olarak değiştirilerek yürürlüğe girdi.

Bu süreç devam ederken Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle ticaret koridorlarının değişmesiyle ülkede kara yoluyla ticari taşımacılık arttı. Bu süreçte şoförlerin makul bir ilişki olmadan vize alma konusunda sorun yaşaması nedeniyle vizeli şoförlere ihtiyaç duyuldu.

Ayrıca 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin sürücü eğitimlerini olumsuz etkilemesi sonucu dairenin ihtiyaç duyduğu yeni sürücü temini yetersiz kaldı.

Bu kapsamda kara yoluyla ticari taşımacılık faaliyetlerinde yaşanabilecek aksaklıkların önlenmesi amacıyla düzenlemenin süresi 2024 yılı sonuna kadar uzatıldı.

Dijital takograf kartları da yenilenecek

Öte yandan, söz konusu yönetmelik kapsamında SRC türü (SRC-5 hariç) Mesleki Yeterlilik Belgesi süresi dolmuş veya dolacak olan ve bu yönetmelik kapsamında ilk kez başvuru yapacak sürücülerin başvuru yapması gerekmektedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bölge müdürlüklerine sürücü tipi sağlık raporu ve psikoteknik değerlendirme raporu ile başvurulur. edebilecektir.

Daha önce başvuruda bulunan ve yönetmelik uyarınca mesleki yeterlilik belgesi süresi geçen yıl sonuna kadar uzatılan sürücülerin süreleri, ikinci bir başvuruya gerek kalmaksızın bu yıl sonuna kadar uzatıldı.

Mesleki yeterlilik belgesi süresi yeniden uzatılan sürücülerin dijital takograf kartları da yenilenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu