Haber

Turgut Altınok: Ders çıkarılıp kentsel dönüşüm hayata geçirilmeli

Turgut Altınok: Ders çıkarılıp kentsel dönüşüm hayata geçirilmeli

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı Turgut Altınok, 6 Şubat depreminin yıl dönümünde yaptığı konuşmada, “Yıkılan binaların yüzde 95’i yapı denetiminden önce yapıldı. Bundan ders alınarak kentsel dönüşüm yapılması gerekiyor.”

Turgut Altınok, mevcut Kalecik Belediye Başkanı ve AK Parti Çankaya Belediyesi başkan adayı Duhan Kalkan ve AK Parti Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu ile birlikte Kahramanmaraşlılar Kültür Derneği’nde düzenlenen toplantıda dernek üyeleriyle bir araya geldi. 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Altınok, “Bu gece depremin üzerinden 1 yıl geçmiş olacak. Kahramanmaraş’a geçmiş olacak. 6 Şubat sabahı acı haberler gelmeye başladı. Yedide biri depremin üzerinden geçti.” Ülke yıkıldı. Bu tür acıları, felaketleri hepimiz paylaştık.” Biz bunu yaşadık. Ankara olarak bize Kahramanmaraş’ı verdiler, biz de seferber olduk. Türk milleti ve dünya elinden geleni yaptı. Cumhurbaşkanımız seçim kampanyasına deprem bölgesinde başladı. Yaşadığımız her felaketten ders almamız gerekiyor. Allah’a şükür, bunları bilen bir devlet adamı görevinin başındadır. Sahiplenebileceğine inanıyoruz, “Yaralar en kısa sürede iyileşiyor ve iyileşmeye de devam edecek” dedi.

‘DERS ÇIKARILMASI VE KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILMALI’

Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depreminin ardından yaraların sarılacağını, yeni binaların inşa edilerek vatandaşlara teslim edileceğini belirten Altınok, “Her felaketten bir ders almamız gerekiyor. Yalova ve Marmara depremlerinden sonra Yapı Denetim Yasası çıktı. Her felaketten her yönüyle ders aldık. Depremi yaşamasaydık Yapı Denetim Yasası çıkmayacaktı. Yıkılan binaların yüzde 95’i Yapı denetiminden önce yapılmışlardı. Bundan ders çıkarıp kentsel dönüşümü hayata geçirmeliyiz. Bunu yaptık. Göreve geldik ve Keçiören’in yüzde 80’inin kentsel dönüşümünü gerçekleştirdik ama bir kısmını Büyükşehir Belediye Başkanı atadı. veto etti, sonra dava açtı, iptal ettirdi.Şehirlerimizde kentsel dönüşüm planlarına acilen öncelik verilmesi gerekiyor.Gerekiyorsa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bu planları resen yapması gerekiyor. Bir daha bu acıları yaşamayalım. Öldüren depremler değil, öldüren binalardır. Kahramanmaraş’ın birçok yerinde yapılması gerekenler “Hizmet vereceğiz” dedi.

‘ÇANKAYA’NIN PARLAK ADAYI’

AK Parti Çankaya Belediye Başkanı adayı Duhan Kalkan’ı tanıtan Altınok, “Çankaya adayımız Duhan Kalkan genç, dinamik ve çalışkandır. Çankaya için vizyon sahibi belediye başkan adayımızdır. Çankaya’yı tanır ve Çankayalıdır. Çankaya’yı pırıl pırıl yap. Bu bütçeye yakışır.” “Duhan Kalkan’a teslim edin, birçok hizmet olacak. Belediye seçimi hizmet tercihidir” dedi.

pirazizajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu