Ekonomi

Türkiye yarım asırlık nükleer enerji serüveninde 2023 hedefini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) ilk ünitesinin temelinin atılmasının üzerinden 5 yıl geçti. Bu süreçte santralin tüm ünitelerinin temeli atılırken, inşaat alanı genelinde çalışmaların hız kesmeden devam ettiği projede bu yıl devreye alınacak ilk ünite için geri sayım başladı.

12 Mayıs 2010 tarihinde Türkiye ile Rusya arasında imzalanan hükümetler arası anlaşma kapsamında Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli bölgesinde inşaatı devam eden Akkuyu NGS’nin ilk ünitesinin temeli 2010 yılında atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in video konferans tekniğiyle katıldığı tören. 3 Nisan 2018’de atıldı. Böylece ilk ünitenin inşasına ilişkin tam ölçekli inşaat çalışmaları resmen başladı.

Türkiye’nin en büyük yatırımları arasında yer alan Akkuyu NGS’de çalışmalar, 8 Nisan 2020 tarihinde ikinci ünitenin inşaatına başlanmasıyla hız kazandı.

3. güç ünitesinin ilk betonu 10 Mart 2021’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in de video konferans sistemiyle katıldığı törenle dökülürken, 21 Temmuz 2022’de dördüncü ve son ünitenin temeli atıldı. Böylece projenin en yoğun inşaat aşamasına geçilmiş oldu. Akkuyu NGS aynı zamanda dünyanın en büyük nükleer santral şantiyelerinden biri haline geldi.

Dört ünitede de inşaat ve montaj çalışmalarının yürütüldüğü projede, şantiye genelinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

İlk ünitenin devreye alınması için geri sayımın başladığı projede, 27 Nisan’da taze nükleer yakıtın tesise gelmesiyle santralin “nükleer tesis” statüsü kazanması bekleniyor ve kritik bir adım atılıyor. projede tamamlanması bekleniyor.

Her biri 1200 megavatlık VVER-1200 tipi “III+” üretim reaktörlü 4 üniteden oluşacak ve toplam gücü 4.800 megavat olacak santralin ilk ünitesinin bu yıl 100’üncü yılında devreye alınması planlanıyor. Cumhuriyetin yıl dönümü.

Yarım asırlık nükleer enerji serüveninde 2023 hedefine adım adım ilerleyen Türkiye’nin, nükleer santralin devreye girmesiyle birlikte tarihinde ilk kez nükleer enerjiden ürettiği elektriği şebekesine aktarması bekleniyor. Akkuyu NGS’deki ilk ünite ve nükleer enerjiden güç üreten ülkeler arasına giriyor.

Öte yandan, diğer 3 ünitenin ise yıl ortasından 2026 yılı sonuna kadar faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Tam kapasite devreye alındığında yıllık yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek olan santralin Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu tek başına karşılayacağı tahmin ediliyor.

Herhangi bir zararlı sera gazı emisyonu olmaksızın sıfır emisyonla elektrik üretebilen santral, Türkiye’nin “2053 net sıfır emisyon” hedefine yaptığı katkıyla da öne çıkıyor.

60 yıl olarak planlanan Akkuyu NGS’nin işletme ömrünün 20 yıl daha uzatılma imkanı bulunmaktadır.

İstihdam oranı proje aşamalarına göre değişiklik gösteren Akkuyu NGS’de işletme döneminde 4 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu