Yaşam

YÜKSEK HACİM

Kapak Fotoğrafı: Hermes / Etro / Alaia

Hacimli ve kabarık saçlarla ilgileniyorsanız, yanlışsız yerdesiniz!

Sezonun saç trendleri kelam konusu olduğunda, abartılı görünümler dikkat çekiyor. 80’lerden ilham alan kabarık ve hacimli saçlar, Savage X Fenty, Rick Owens, Alaia, Hermes, Etro ve pek çok podyumda görüldü.

HACİMLİ SAÇLAR İÇİN İPUÇLARI

Bu saç tüyoları, saçınıza anında hacim katacak!


KISA BİR KESİM KULLANIN

İnce saçlar ne kadar uzarsa, o kadar düzleşir. Bu yalnızca fiziğin bir gerçeği… Saç ne kadar kısa olursa, o kadar fazla hacme sahip olur. Saçınızdan yalnızca birkaç santim kesmek bile yardımcı olabilir. Yeniden de, ince telli saçlarınız için en fazla hacmi istiyorsanız, saçınızın uzunluğunu köprücük kemiğinin üzerinde tutmanız en uygunudur.

KATMAN EKLEYİN (VEYA EKLEMEYİN)
Katmanlar, klasik olarak ince saçlara hacim katmanın kusursuz bir yolu olarak kabul edilmiştir. Hem boyut hem de hareket katarlar. Lakin fazla katman oluşturmamaya dikkat edin. Çok fazla katman sizi çok dalgalı bir tarzla bırakabilir. En uzun katmanın en azından kulağınıza geldiğinden emin olun. Ayrıyeten, saçı seyreltmenin katman oluşturmakla tıpkı şey olmadığını unutmayın. Kimi bayanların saçları ince fakat çoktur ve saçlarının bir kısmından kurtulmak için inceltilmesi gerekebilir.

İnce saçlarınız varsa tek uzunlukta bir kesim yapmanın bir avantajı vardır. Tek uzunlukta bir bölümü saçın en kalın görünmesini sağlar. Saçınıza güç ve hacim katar.

ŞAMPUAN SEÇİMİNİ HAKİKAT YAPIN

Birçok bayan, saçları için yanlış şampuanı kullanır. Muhtemelen bildiğiniz üzere, ince telli saçlar yalnızca bir gün sonra bile yağlı görünebilir ve şampuanınız sıkıntıya yardımcı olmayabilir. İnce telli saçlara sahipseniz, kalın gür saçlar için formüle edilmiş kremsi şampuanlardan uzak durun. Bunun yerine, hacim eklemek için tasarlanmış şampuanları tercih edin.

DOĞRU BİÇİMDE ŞAMPUANLAYIN

İnce saçlı birçok bayan yağlı köklere sahip olabilir. Şampuan bu yağları azaltabilirken, muhtemelen saç uçlarınızın yalnızca yumuşatmaya gereksinimi vardır. Hatta günlük şampuandan kaçınmanız bile gerekebilir. İşin püf noktası, ikisi ortasında bir istikrar bulmak ve herkesin kendi saçı için en uygun olanı bulması gerekecek.

Bu şampuanlama, birçok hoş saçlı bayanda işe yarayan bir tahlildir. Saçları ıslatın ve şampuanı, yalnızca saç derisine ve köklerine uygulayın. Şampuanı, saç derisine masaj yaparak kökleri uygunca temizleyin. Uçlara kadar inmeyin. Saç derisinden uzak durarak saçınızın alt üçte ikisine saç kremi uygulayın. Şampuan ve saç kremini durulayın. Şampuan saçtan aşağı inerken saç kremini de durular.

SAÇ KREMİNİ YANLIŞSIZ KULLANIN
İnce telli saçlar düğümlenmeye ve dolaşmaya karşı hassas olabileceğinden, duşta hacim veren hafif bir saç kremi kullanmalı ve daha ağır seçeneklerden kaçınmalısınız. Ayrıyeten şampuanlamadan evvel saç kremi öneriyoruz, zira saç kremleri çoklukla saçta kalıntı bırakır ve saçı ağırlaştırır; şampuan bununla ilgilenir.

Saç kremini yalnızca saçınızın alt üçte ikisine uygulayın. Saç köklerine ve baş derisine uygularsanız; saçlarınızı sırf daha da ağırlaştırırsınız.

HAVAYLA KURUTMA
Duştan sonra saçınızı bir havluyla kurulayın (ovmayın) ve zirveye kök güçlendirici yahut hacim verici sprey sıkın, akabinde havayla kurumaya bırakın. Saçınız kuruduktan sonra, birkaç saat içinde düzleştiğini görebilirsiniz. Daha fazla eser uygulamak yerine parmaklarınızı suyla ıslatıp saç derinize ve başınızın doruğuna masaj yaparak saçınızı yıkadıktan sonra sürdüğünüz eseri tekrar etkin hale getirin.

TERS KURUTMA
Saçınızı olabildiğince kuruyana kadar havluyla kurutarak başlayın. İnce saç kelam konusu olduğunda, “sert bir kurutma” çok kıymetlidir. Parmaklarınızla kökleri pürüzlendirirken fön makinesi ile havayı saçınızın her yerine püskürtün. Belden eğilin ve aşağıdan fön makinesini tutarak saçınızı kurutun. Bu köklere kaldırma ekler. Saçınız kuruduktan sonra, tüm başınıza soğuk hava püskürtün. Bu, dolgunluk yaratıyor ve fönü gevşetiyor.

DOĞRU ESERLERE YATIRIM YAPIN
Düzleşen ince saçlar için, kabarık ve hacimli saçların anahtarı eserde yatmaktadır. Hacim veren etiketli eserleri arayın. Yalnızca eserleri çok kullanmamaya dikkat edin. Fazlası aslında saçı kaldırmak yerine yükünü azaltabilir.

Kremleri ve serumları azar azar kullanın; asla saç derisi ve köklerin yakınına kullanmayın. Kabarmayı azaltmak için bunlardan birini kullanmanız gerekiyorsa, “avuç içi yöntemini” kullanın: avucunuzun içine bezelye büyüklüğünde bir ölçü koyun. Avuç içlerinizi birbirine sürtün ve akabinde eseri sırf en çok muhtaçlık duyulan bölgelere sürün.

KÖPÜĞÜ TEKRAR ZİYARET EDİN
En son 1990’larda köpük kullandıysanız merak etmeyin, o vakitten bu yana çok yol kat edildi. Bugünün formülleri saçınızı sertleştirmeden hacim veriyor. Avucunuzun içinde bir golf topu büyüklüğünde bir ölçü kullanın ve saçınızın köklerinden ortasına kadar uygulayın. Tellerinizi yumuşak bırakırken dolgunlaştıracaktır.

KURU ŞAMPUANLA HAYATINIZI DEĞİŞTİRİN
Günümüzün kuru şampuanları, çok kaygan, yumuşak yahut yağlı saçlara hacim kazandırmak kelam konusu olduğunda mucize yaratıyor. Kuru şampuan, rastgele bir ince saçlı bayanın hoşluk materyalleri ortasında temel bir öge haline gelmelidir.

Kuru şampuanın hoşluğu yağlı saç günlerinizde kendini gösterir. Kuru şampuanı saç çizginize püskürtün yahut serpin, kurumasını bekleyin ve akabinde fırçalayın. Size yalnızca yıkamalar ortasında bir yahut iki gün kazandırmakla kalmaz, tıpkı vakitte yağları emer ve hacim ekler.

SAÇ SPREYİ İLE HACİM VERİN
Saç spreyi de hacim kazandırmanıza yardımcı olabilir, lakin en güzeli direkt tepenize hedeflendiğinde olur. Fönle kurutulduktan saça, zirve boyunca saç spreyi uygulayın. Doruktaki köklerinize masaj yapın.

Çoğu bayanın saçında doğal bir dalga vardır. Kendinizinkini ortaya çıkarmak için nemli saça tuz spreyi sıkın. Saça sprey sıktıktan sonra, saçınız kurudukça ellerinizle form verin.

BUKLELERDEN FAYDALANIN
Bukleler, saça hacim ve beden eklemenin şahane bir yoludur. Yeterli bir saç maşası kullanabilirsiniz, fakat doruğun etrafındaki hacmi artırmak için rulolar en güzelidir. Pek çok kuaför, kabarık saçlar için buklelerden faydalanıyor zira saçlara diğer türlü elde edemeyeceğiniz gür bir dolgunluk veriyor.

KREPE TARAĞI İLE KABARTIN
Hiçbir şey ince saçlarda uygun bir fırçalama kadar hacim vermez. Biraz pratik gerektirir, fakat bir dünya fark yaratabilir. Her hassas, aşağı gerçek vuruştan sonra krepe tarağının dişlerini saçınızdan büsbütün çıkardığınızdan emin olun. Bu formda, aslında saç kütlesini oluşturuyorsunuz yalnızca itmekle kalmıyorsunuz.

AVEDA
Pure Abundance Hacim Veren Saç Şekillendirici
439 TL
aveda.com.tr

DYSON
Supersonic Saç Kurutma Makinesi
8.499 TL
dyson.com.tr

BUMBLE AND BUMBLE
Saç Köpüğü
529 TL
sephora.com.tr

BALMAIN
Hacim Verici Şampuan
730 TL
beymen.com

EKLIPS
Krepe Fırçası
55 TL
gratis.com

ASHLEY JOY
Hacim Veren Saç Spreyi
199.90 TL
ashleyjoy.com.tr

WE ARE PARADOXX
Çok Taraflı Vegan Hacim Şampuanı
510 TL
makyajtrendi.com

URBAN CARE
Style Guide Hacimli ve Dolgun Görünüm Sağlayan Saç Köpüğü
219, 90 TL
watsons.com.tr

KIEHL’S
Rice and Wheat Volumizing Conditioning Rinse
495 TL
kiehls.com.tr

YVES ROCHER
İnce Telli Saçlar İçin Hacim Veren Saç Kremi
84,90 TL
yvesrocher.com

KERASTASE
Kuru Şampuan
490 TL
trendyol.com

NASCITA
Krepe Tarağı
25.50 TL
rossmann.com.tr

GOT2B
Happy Hour 24 Saat Kalıcı Tutuş Sağlayan Sprey
67.46TL
flavus.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu