Haber

ABD’de düzensiz göçmenlerin serbest bırakılması uygulamasının durdurulmasına karar verildi.

ABD’li bir yargıç, Joe Biden yönetiminin Meksika’dan ülkeye yasa dışı yollarla giren yasadışı göçmenleri sınır dışı edilmeden serbest bırakma uygulamasının durdurulması gerektiğine karar verdi.

Florida Eyalet Mahkemesi Yargıcı T. Kent Wetherell, Biden yönetiminin sistematik olmayan göçmenlik uygulamalarına ilişkin kararında, “Biden yönetiminin güneybatı sınırlarını yabancıların ülkeye girmesi için anlamsız bir çizgiye çevirdiğini” savundu.

Eski Başkan Donald Trump’ın atadığı Wetherell de duvarın sonunun durdurulmasını ve “aile gözaltı merkezinin” sonuna kaldırılmasını yanlış buldu.

Wetherell kararda, “Bu eylemler, güneybatı sınırına ‘girin, hoş geldiniz’ işareti koymak gibidir.” Dedi. sözünü kullandı.

Yargıç Wetherell, Meksika’dan ülkeye yasa dışı yollardan giren düzensiz göçmenlerin serbest bırakılmasının durdurulması kararına itiraz etmesi için Biden yönetimine 7 gün süre verdi.

“Sınır krizinden Başkan Biden sorumlu”

Florida Başsavcısı Ashley Moody kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugünkü karar bilinenlerin teyididir. Sınırdaki krizin sorumlusu Başkan Biden’dır ve yasa dışı göçmenlik uygulamaları ülkeyi daha güvensiz hale getirmiştir.” değerlendirmesini yaptı.

Söz konusu uygulamalar kapsamında 2022 yılında ABD’nin sınır bölgelerinde gözaltına alınan 572 bin 575 kişi serbest bırakıldı.

Gözaltı süreci sona eren göçmenlerin ülkede yasal olarak bulunabilmeleri için 2 ay içinde yasal işlem başlatmaları gerekiyor.

bergama-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu