Haber

Çin, hendek güvenliği endişeleri nedeniyle memurların iPhone ve diğer yabancı markalı cep telefonlarını kullanmasını yasakladı

Çin hükümeti, yetkililere artık Apple veya diğer yabancı markalı cihazları kullanmasına izin verilmeyeceğini duyurdu. Kararın siber güvenlik gerekçesiyle alındığı bildirildi.

IPHONE MARKA TELEFONLAR KULLANILAMAZ

Wall Street Journal’ın (WSJ) aktardığı habere göre, Pekin hükümeti, merkezi hükümet kurumlarında çalışan yetkililere, iPhone’u veya başka herhangi bir yabancı cihazı iş amacıyla kullanmamaları veya ofise getirmemeleri talimatını verdi.

YASAĞIN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Bazı hükümet çalışanları, yıllardır bazı kurumlarda iPhone kullanımının yasaklandığını ancak son talimatla bu yasağın kapsamının genişletildiğini belirtti.

HENÜZ RESMİ BİR AÇIKLAMA YAPILMADI

WSJ’ye göre ne Apple ne de Çin Devlet Konseyi Bilgi Ofisi bu adımı henüz onaylamadı. Bu hamlenin Çin’in siber güvenliğini güçlendirmek adına dışa bağımlılığı azaltacak adımların atıldığı bir döneme denk gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

ABD VE RUSYA’DA DA BENZER UYGULAMALAR VAR

Öte yandan Rusya’da başkanlık yönetiminin tüm üyelerine iPhone kullanmamaları talimatı verildi. Aynı zamanda ABD’deki kamu otoritelerinin Huawei gibi Çinli markaların telefonlarını kullanması da yasaklandı.

mecitozu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu