Haber

Erzurum’da Sezai Karakoç için anma programı düzenlendi

Erzurum’da, Türk edebiyatının önemli yazarlarından şair ve mütefekkir Sezai Karakoç’u vefatının 1. yılında anma programı düzenlendi.

İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programda, geçen yıl 16 Kasımda 88 yaşındayken hayatını kaybeden Karakoç, ölüm yıl dönümünde anıldı.

Yazar ve şair Şaban Abak, programda yaptığı konuşmada, yazar, şair ve fikir adamı Karakoç’u anmak için toplandıklarını söyledi.

Karakoç’un, yüzyılda bir gelebilecek büyük aydınlardan biri olduğunu bildiren Abak, “Her yüzyılda milletimizin içinde çok değerli şair, muharrir, niyet, bilim, kumandan ve devlet adamı çıkmıştır. Bunların kimileri çok büyüktür. Biri, ikisi en büyüktür. O denli biri var ki yalnızca yaşadığı periyodun değil, sonraki yüzyılların meşhuru ve büyüğüdür. Mesela Yunus Emre o denli biridir. Bize bu vatanı emanet eden, bu memleketi, dini, lisanı, hürriyeti bahşeden, bu uğurda uğraş eden, yapıtlarıyla, dişiyle, tırnağıyla canını veren bütün ecdadımıza rahmetler diliyorum. Bu vesileyle Karakoç’u anarken bütün ecdadımızı anmış olduk.” diye konuştu.

Abak, gençlere Karakoç’un yapıtlarını okuması tavsiyesinde bulunarak, şöyle devam etti:

“Gençlerin birer aydın, okumuş, yazmış, eli kalem tutmuş, memleketin, milletin ve dünyanın sıkıntılarıyla ilgilenen, siyasi, bilimsel, teknolojik, tıbbi, dini, sanatsal yahut toplumsal olarak yetişmeye başladıkları periyotta, Karakoç’un eserlerini ve hakkında yazılanları okuyup bilmesi gerekiyor. Karakoç, daima birlik olmamızı ister, çünkü güç sahibi olmamız lazım. Müslümanların ırkçılıktan uzak durmalarını istiyor. Müslümanlar tek bir çatı altında buluşabilirlerse, kardeşleri gibi birbirilerini sevebilirlerse, dayanışma içinde olabilirlerse Orta Doğu’da büyük bir siyasi güç ortaya çıkacaktır ve kimse Müslümanlara dokunamayacaktır diye, Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç üzere Cumhuriyet periyodu şairlerinin temel ana fikirleri bu formdadır.”

Programa Erzurum Büyükşehir Belediye Lideri Vekili Fevzi Polat, Kültür ve Toplumsal Daire Lideri Ergün Ergin, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu