Haber

Libya Temsilciler Meclisi seçimlerin düzenlenmesi için yol haritasını onayladı

Libya Temsilciler Meclisi ??????? ülkedeki seçimleri düzenlemek ve seçim sürecini denetlemek için “yol haritasını” kabul etti.

Libya Temsilciler Meclisi’nin Bingazi’deki genel merkezinde Önder Akile Salih başkanlığında gerçekleştirilen oturumda seçimler için önerilen yol haritasının kabul edildiği açıklandı.

Salih, Libya televizyonlarında yayınlanan konuşmasında, Temsilciler Meclisi’nin hükümetin seçimlere gitmesi için yol haritasını çıkarma yetkisini kullandığını belirtti.

Temsilciler Meclisi’nin seçimlerin düzenlenmesi konusunda Libya hükümetine güven verdiğini ifade eden Salih, yol haritasının detaylarını açıklamadı.

Salih’in makamından yapılan yazılı açıklamada, “yol haritasının onaylanmasının ardından 20 gün içinde cumhurbaşkanlığı adaylık başvurularının açılacağı” kaydedildi.

Kabul edilen yol haritasına göre, Libya hükümeti cumhurbaşkanlığına aday olacakların Temsilciler Meclisi’nden 15, Devlet Yüksek Konseyi’nden 10 kişinin onayını alması gerektiği bildirildi.

Danıştay’ın aday listesinin açıklanmasını takip eden hafta içinde toplanacağı ve üyelerin oylarıyla belirlenecek adayların 24 saat içinde Temsilciler Meclisi’ne sunulacağı vurgulandı.

Libya’da seçim müzakereleri

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’nin altı üyesinden oluşan Seçim Kanunlarını Belirleme Komisyonu, ülkedeki seçimlerin anayasal dayanağı olarak kabul edilen Anayasa Beyannamesi’nin 13’üncü maddesini değiştirmek için bir süredir Fas’ın kuzeybatısındaki Buznika kentinde toplanıyor.

Komite üyelerinin, Libya’da 3 Haziran’da seçim yapılmasının önünü açan yasaları oy çokluğu ile kabul ettikleri açıklandı.

Libya’da Seçim Maddelerini Belirleme Komisyonu’ndan 9 Haziran’da yapılan yazılı açıklamada, seçim yasa tasarısının üyelerin oybirliğiyle kabul edildiği, kesinleştiği ve bir sonraki seçimlerin bu yasalara göre yapılacağı belirtildi.

Libya Devlet Yüksek Konseyi, 11 Temmuz’da seçim süreci için yol haritasını kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu