Haber

Yargıtay hakimlerine zorunlu ‘hediye beyanı’

ABD Yüksek Mahkemesi yargıçları ve federal yargıçlar, kabul edilen yeni bir düzenlemeye göre kendilerine sunulan ücretsiz seyahat, yemek ve hediyelerin kamuya duyurulması konusunda daha katı kurallara tabi olacak.

Reuters haber ajansının haberine göre, federal yargının idari kurumunun söz konusu düzenlemeyi onayladığına dair mektubu paylaşan Demokrat Parti Senatörü Sheldon Whitehouse, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu yeni kurallar, hakimlerin Türkiye’nin özel mülkiyetinde seyahat etmesine olanak sağlıyor. özellikle mahkemeyle işi olan zengin bir şirket yöneticisi, “Yemek yemesini, avlanmasını veya tatile çıkmasını ve bu bilgiyi halka açıklamaktan kaçınmasını çok daha zorlaştıracak.”

HER YIL MAL BEYANNAMESİ YAPMAK ZORUNDADIRLAR

ABD’de, 1978 Hükümet Etik Yasası uyarınca, Yüksek Mahkeme yargıçları ve federal yargıçların, diğer birçok hükümet yetkilisi gibi, yıllık beyanname vermeleri gerekmektedir. ABD Kongresi de 2022 yılında kabul ettiği bir yasal düzenleme ile hakimlerin borsa işlemlerini periyodik olarak beyan etmesini şart koşmuştur.

ABD yargısının siyasi organı olan Yargı Konferansı’nın bir komitesi tarafından 14 Mart’ta yargıçların ücretsiz seyahat ve hediye beyanına ilişkin yeni düzenlemeler kabul edildi. Kabul edilen düzenlemenin detayları, ABD Mahkemeleri İdari Ofisi Direktörü Yargıç Roslynn Mauskopf tarafından 23 Mart’ta Whitehouse’a gönderilen bir mektupta paylaşıldı.

Yeni düzenleme, hakimlerin bir kişi tarafından ticari olmayan bir amaçla sağlanan ücretsiz yemek, seyahat veya eğlence hizmetlerini beyan etmesini gerektirmiyor. Ancak bu düzenleme ile hakimler, bir kurumdan veya üçüncü bir kişiden ücretsiz yemek, seyahat veya ikram aldıklarında bunu beyan etmek zorundadır. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu