Sağlık

prof. Siegfried Zielinski “Variant. Documentation of New Media Art” Konferans Programını Ziyaret Etti

Sakıp Sabancı Müzesi’nin digitalSSM Arşivi ve Araştırma Alanı “VARIANT. Yeni Medya Sanatının Belgelenmesi”Araştırma projesi, prof. Siegfried Zielinski(European Graduate School) konuşmaya ev sahipliği yapıyor.

31 Mayıs ÇarşambaTürkiye saati ile 15.30‘içinde, Osman Serhat Karamanmoderatörlüğünde online olarak gerçekleştirilecek konferansta; prof. Siegfried Zielinskisanat arkeolojisine ve medya ilgisine ve Varyantoloji projeye odaklanacak. Söyleşide sanat, bilim ve teknoloji arasındaki dinamik bağlar tartışılırken, sonsuz (yeniden) üretilebilirlik çağında bir sanat eserinin özgünlüğü tartışılacak. Saat 15.30Sakıp Sabancı Müzesi’nin internet sitesinden kayıt yaptıran herkes, 2019 yılındaki konferansı izleyebilecek.

SSM’nin proje kapsamında gerçekleştirdiği geçmiş konferans kayıtları varyant. Yeni Medya Sanatının Korunmasıproje sayfasında mevcuttur.

prof. Siegfried Zielinski hakkında

Siegfried Zielinski Avrupa Enstitüsü’nde (Saas-Fee, CH) Medya Arkeolojisi ve Tekno-Kültür alanında Michel Foucault Profesörü, Budapeşte Sanat Üniversitesi’nde Fahri Doktor ve Profesördür. Zielinski, Berlin Sanat Üniversitesi’nde medya teorisi kürsüsünde bulundu ve 2016 yılına kadar Vilém Flusser Arşivi’nin direktörlüğünü yaptı. Köln Medya Sanatları Akademisi’nin (1994-2000) kurucu rektörü ve Karlsruhe Sanat ve Tasarım Üniversitesi (2016-2018). Sanat ve medya arasındaki bağların arkeolojisi ve varyantolojisine odaklanan birçok kitap ve makale yayınladı. Zielinski, Berlin Sanat Akademisi ve Kuzey Ren-Vestfalya Bilim ve Sanat Akademisi üyesidir. ZKM Karlsruhe’de Peter Weibel ile birlikte küratörlüğünü yaptığı büyük ölçekli stantlardan bazıları: “Vilém Flusser and the Arts” (2015), “Allah’s Automata” (2015), “Dia_Logos – Ramon Llull and the Combinatory Arts” (2018) ), “Art in Motion – Medya İle ve Medya Aracılığıyla 100 Başyapıt” (2018).

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

erbaa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu